18 Temmuz 2017

Lodos - Lodos (1997)


1. Asıl O (Him Being The Real One)
2. Elektrikli Ev Aletleri (Electrical Home Gadgets)
3. Sırtlan (Carry Them All Along)
4. Rüya (Dream)
5. Klarnetçiyi Beklerken (While Waiting For The Clarinetist)
6. Bizon (Buffalo)
7. Hiçbir (None)
8. Palmiye (The Palm Tree)
9. Çukulata Renkli Parça (Chocolate Colored Piece)
10. Zeytin Ağacı (The Olive Tree)
11. Yunus (The Dolphin)

Tür: Jazz

İndir

“Lodos” için söylenebilecek birinci şey sıradışı müzisyenler tarafından hazırlanmış sıradışı bir albüm olduğu. Gitarist Sarp Maden, bas klarnetçi Oğuz Büyükberber ve kontrbasçı Mahmut Yalay’ın bestelerinden oluşan albümün ortaya koyduğu atmosferde Büyükberber’in ve Maden’in katkıları yadsınanamaz.

Bas klarnet dendiğinde, uzunca bir süredir Türk cazseverlerin ilk hatırlayacakları isim Büyükberber olacağa benzer ve Lodos albümü bunun ilk sinyallerinden birini veriyor.


Mahmut Yalay ve Ateş Tezer’in kurdukları sağlam altyapı üzerine melodilerini, sololarını rahat, akıcı ve yer yer soğukkanlı şekilde icra eden Büyükberber ve Maden dinleyicide çelişkili duygulara yol açarken çeşitli sürprizlerle insanı şaşırtmaktan da çekinmiyorlar.


Albümün en ağırbaşlı, romantik, dingin ve güzel parçalarından biri olan “Klarinetçiyi Beklerken” bir Maden bestesi olmakla birlikte asıl tadını ve gücünü Büyükberber’in kurduğu müzikal cümlelerden alıyor. Benzer şeyler bir Yalay bestesi olan “Palmiye” için de rahatlıkla söylenebilir.

Müzisyenler
•Oğuz Büyükberber (Klarnet, Bas Klarnet)
•Sarp Maden (Gitar)
•Mahmut Yalay (Kontrbas)
•Ateş Tezer (Davul)

0 Yorum::

Yorum Gönder